top of page

Tedaviler

Diş Eti Tedavileri

Diş eti çekilmesi, dişin kök yüzeyinin açığa çıkmasıdır. Açığa çıkmış kök yüzeyi sıcak ve soğukta hassasiyete neden olabilir ve çürümeye daha yatkındır.

 

Diş eti çekilmesi sebepleri arasında hatalı fırçalama ve sert diş fırçası kullanımı, hastanın diş eti biotipinin ince olması, dişlerin çapraşık olması , diş sıkma, diştaşı ve plak birikimi, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamalar sayılabilir.

 

Diş eti çekilmesi tedavisinde amaç önce sebebin belirlenmesi ve buna uygun tedavinin yapılmasıdır. Tedavi öncesinde plak ve diş taşları uzaklaştırılıp ağız hijyen eğitimi verilir. Çünkü tedavi başarısında iyi bir ağız hijyneni anahtar faktördür.

Diş eti çekilmesi olan bölgede açığa çıkmış kök yüzeyini kapatmak için, hastanın kendi damağından diş eti dokusu alınır ve çekilme olan bölgeye transfer edilir. Tamamen hastanın kendi dokusu kullanıldığı için doku reddi söz konusu olmaz. Kök yüzeyinin kapanma yüzdesi, başlangıçtaki diş eti çekilme miktarıyla doğru orantılıdır. Birçok tedavimizde %100 kök yüzeyi kapanması gerçekleştirebiliyoruz.

Küretaj: Diş etinin altında diştaşları oluğu durumda, eğer kemik kaybı ileri düzeyde oluşmamışsa dikişsiz olarak, anestezi altında küretaj işlemi yapılır. Kök yüzeyindeki tüm taş ve plaklar temizlenir böylece şiş ve kızarık olan diş etleri hızlıca iyileşir. İyi bir ağız bakımı ile diş etleri sağlığına kavuşur.

Flap: Küretaj tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda flap tedavisi yapılır. Dişlerin etrafında kemik kaybı fazla olduğunda, diş eti açılarak altındaki tüm diş taşları ve iltihabi dokular temizlenir. Gerekli durumlarda kemik tozu ve zarı eklenerek dikiş atılır. Flap tedavisi sonrası ağız bakımı iyi olursa, çekilecek durumda görünen dişler bile yıllarca ağızda kalabilmektedir

bottom of page