top of page

Tedaviler

İleri İmplant Cerrahileri

İmplant uygulamasında en kritik faktörlerden birisi implantın uzun ömürlü olabilmesi için implantın uygulandığı bölgede implantın 360 derece çevresinde kemiğin olmasıdır. Diş çekimini takiben 6 aydan fazla dişsiz kalındığı durumlarda çene kemiğinde yatay ve dikey yönde erimeler yaşanmakta ve implant uygulamasının başarılı olabilmesi için kemik tozu ve kemik zarı ile güçlendirme gerekmektedir.

 

3 boyutlu tomografi ve hastanın klinik muayenesi sonucu elde ettiğimiz verilere göre, kemik kaybı telafisi 2 şekilde olabilir:

  • Kemik kaybı ileri seviyedeyse Önce kemik tozu ve kemik zarı uygulanır ve 4-6 ay sonra implant uygulanır.

  • Kemik kaybı nisbeten orta seviyedeyse kemik tozu ve kemik zarı uygulaması ile eş zamanlı olarak implant yapılabilir.

 

İleri implant cerrahileri arasında, kapalı/açık sinüs lift, otojen blok greft, kret split vb sayılabilir.

   

Kemik kaybı üst çene arka azı dişlerine tekabül eden sinüsler bölgesindeyse sinüslerde sarkma meydana gelmektedir. Bu durumda; kemik tozu ve zarı kullanarak sinüs yükseltme operasyonu(açık sinüs lift) yapılır ve bu sayede ideal boy ve çapta implant uygulaması yapılabilir.

 

Kemik kaybı yatay ve/veya dikey yönde çok fazla olduğunda çenenin başka bölgelerinden kendi kemiğiniz blok(otojen blok greft) halinde alınır ve eksik kısma nakledilir. Böylece yapay bir materyal kullanmadan kemik eksikliği telafi edilir.

bottom of page